Dotaz

Darování domu vnučce a exekuce rodičů

2. 2. 2016

Dobrý den. Chci přepsat dům na svoji vnučku, ale syn má exekuce. Vztahuje se toto na ni ,aby nepřišla potom o dům?

Dobrý den,

exekuce Vašeho syna se na vnučku vztahovat nebude a na darovaný dům se tak nemůže vztahovat exekuční příkaz prodejem nemovitostí. O dům tedy Vaše vnučka nepřijde.

Můžete darovat dům vnučce a podle Vašeho uvážení je možné k domu zřídit věcné břemeno doživotního užívání pro Vás.

Pokud by vnučka byla nezletilá, musel byste požádat místně příslušný soud v bydlišti vnučky o schválení darovací smlouvy mezi Vámi a Vaší nezletilou vnučkou. Soud rozhodne o schválení darování v případě, že darování nebude mít nepříznivé následky pro Vaši nezletilou vnučku.

Soud bude například posuzovat, zda by vnučce nevznikaly v souvislosti s darovanou nemovitostí povinnosti a náklady, které by jako nezletilá nemohla plnit.

Celou záležitost Vám však můžeme zajistit. Pokud budete mít zájem – můžete se obrátit na naši advokátní kancelář a můžeme veškeré formální náležitosti – jak darovací smlouvy (s věcným břemenem nebo bez) tak také podání návrhu soudu na schválení darovací smlouvy a následné podání na katastr nemovitostí zařídit.

Děkujeme Vám za dotaz a přejeme pěkný den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.