Dotaz

Darování pozemku vnučce a zřízení břemene cesty

3. 1. 2017

Dobrý den, chceme vnučce darovat zahradu,kterou by potřebovala na stavbu rod.domku. Jelikož by musela být příjezdová cesta společná,chtěli bychom nechat zřídit břemeno, nebo nějak ošetřit smlouvou. Musí být nějaký odhad zahrady? A platí se nějaká daň?

Odpověď

Dobrý den,

věcné břemena se nyní dle (nového) občanského zákoníku dělí na služebnosti a reálné břemena.

Služebnost je dle § 1257 zákona č. 89/2012 Sb. věcné právo, které postihuje vlastníka věci tak, že musí něco strpět (například služebnost cesty) nebo něčeho se zdržet (například povinnost zdržet se stavění nemovitosti pouze do určité výšky).

Služebnost je možné zřídit jako služebnost osobní (pouze pro určitou oprávněnou osobu, která její smrtí zanikne) nebo služebnost pozemkovou (pro jiný panující pozemek, která nezaniká ani v případě, že se změní vlastníci nemovitostí).

Reálné břemeno dle § 1303 zákona č. 89/2012  občanského zákoníku stanoví aktivní povinnost povinného něco pro oprávněného konat či ji něco dávat (typicky aktivní povinnost se o oprávněnou osobu starat či ji živit).

Doporučit lze v této situaci ověřit na stavebním úřadu zda je pozemek –  veden v územním plánu k zastavění a následně darovat pozemek vnučce a zřídit pozemkovou služebnost – právo cesty k zahradě.

Darování nemovitosti se posuzuje dle § 10 bod 1 písm. n) zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu jako ostatní – bezúplatný příjem a jako takový podléhá dani z příjmu fyzických osob.

Vzhledem k tomu, že se však jedná o Vaši vnučku, je tento její bezúplatný příjem dle § 10 bod 3 písm. c) zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu od této daně osvobozen, neboť se jedná dle § 772 zákona č. 89/2012  občanského zákoníku o příbuzného v linii přímé.

Děkujeme Vám za položený dotaz.

V případě Vašeho zájmu o sepis Darovací smlouvy a zřízení služebnosti práva cesty se kdykoliv ozvěte.

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednat si s námi úvodní schůzku můžete na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Můžete si s námi také sjenat prostřednictvím formuláře, emailu či telefonicky schůzku online na dálku prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem bez nutnosti instalace speciálních programů. Rádi Vás poznáme.
Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
Zpráva
  1. Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
 

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.