Dotaz

Darování majetku za života zůstavitele a příkaz k vyrovnání v závěti

14. 2. 2017

Dobrý den,

bratr donutil matku přepsat veškerý majetek na něj (byty a nemovitosti). Matka později napsala poslední vůli, že jsem nemajetná a aby se se mnou vyrovnal, když všechno zdědil. Je to podepsané 3 svědky. Matka zemřela v roce 2002.

Dobrý den,

jak vyplývá z Vašeho vyjádření – matka přepsala na vašeho bratra majetek ještě za svého života (zřejmě darováním).

V dědickém řízení se  může tato skutečnost zohlednit v případě, že zůstává nějaký majetek k rozdělení (zde se zohlední zda některý z dědiců obdržel majetek již za života zůstavitele).

Pokud však již žádný majetek k rozdělení nezůstává – tak pouhé prohlášení v poslední vůli Vaší maminky, že se má Váš bratr s Vámi nějak „vyrovnat“, jak uvádíte, má spíše proklamativní (nikoliv závazný) charakter.

K hlubšímu posouzení by bylo třeba naší advokátní kanceláří posoudit závěť (poslední vůli), rozhodnutí v dědickém řízení a případně ještě darovací smlouvu. Vzhledem k tomu, že se vše již odehrálo před více než 10 lety – obávám se, že v současné době pravděpodobně nebude možné podnikat právní kroky ke spravedlivějšímu uspořádání vztahů.

Děkuji Vám za dotaz a přeji pěkný den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.