Dotaz

Dohoda o změně pracovní smlouvy po pracovním úrazu

14. 9. 2022

Dobrý den,

vracím se do práce po 14 měsících pracovní neschopnosti kvůli pracovnímu úrazu. Byl mi přiznán invalidní důchod prvního stupně. Protože nemohu dle vyjádření závodního lékaře vykonávat stávající práci, byla nabídnuta práce jiná se kterou souhlasím. Má otázka zní : podle kterého paragrafu se dodatek k pracovní smlouvě se uzavírá  – dle § 40 zákona č. 262/2006 Sb., nebo dle § 41 zákony č. 262/2006 Sb .

Děkuji

Dobrý den,

dohoda o změně pracovní smlouvy či dodatek k pracovní smlouvě se uzavírá podle § 40 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění, neboť  § 41 zákona č. 262/2006 Sb.,  zákoníku práce, v platném znění, upravuje povinnost či možnost převedení zaměstnance na jinou práci (jednostranného převedení ze strany zaměstnavatele).

Uvedení správního paragrafu (či chybného paragrafu) však není podle mého názoru pro platnost dohody či dodatku k pracovní smlouvě rozhodující, neboť právní jednání se má vykládat dle jeho skutečného obsahu. Do dohody či dodatku však doporučuji výslovně uvést, že důvodem pro změnu druhu práce je pracovní úraz. 

Doporučuji samozřejmě předem zjistit podmínky výkonu práce na novém pracovním místě/novém druhu práce včetně příslušné mzdy/platu a jejich jednotlivých složek. 

Rovněž upozorňuji na skutečnost, že dle § 271b odst.  1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění přísluší zaměstnanci náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity (tzv. „renta“)  ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu. Ke snížení invalidního důchodu pro souběh s jiným důchodem podle právních předpisů o důchodovém pojištění, ani k výdělku zaměstnance, kterého dosáhl zvýšeným pracovním úsilím, se nepřihlíží.

 

Děkuji Vám za položený dotaz a přeji hezký den.

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.