Dotaz

Falešný podpis na převzetí zásilky a nutnost provedení úhrady

25. 7. 2016

Objednala jsem si přes internet zboží na dobírku. Uvedla jsem jméno a adresu do práce. Zboží mělo být doručeno na výdejní místo poblíž. Paní ve firmě spletla a upravila dobírku na vydání na fakturu (což ale za normálních okolností není možné bez zadání více informací o příjemci). Balíček někdo převzal podepsal se mým jménem a firma nyní po mne vymáhá částku za balík. Není nijak vysoká, ale z principu nechci platit, jelikož jsem si nic nevyzvedla. Mohl to být kdokoliv z přepravní služby, nebo z firmy. Zaslali mi upomínku, kde je podpis, který se mému sice podobá ale není můj. Prosím co mám dělat? Řeším takovou situaci poprvé a bojím se, že když se pustím do soudního jednání, budu pak muset hradit nějaké soudní výlohy, ale na druhou stranu se bojím aby se něco takového neopakovalo. Je možné aby dle jména a adresy(ne trvalé) po mne mohl někdo něco vymáhat?

Děkuji moc

Dobrý den,

Váš dotaz je velmi konkrétní a ke komplexnímu posouzení by bylo třeba znát veškeré listiny – zejména Vaší objednávku a potvrzení objednávky.

Jestliže jste však zboží nepřevzala a ani jste nikoho k převzetí nezmocnila a podpis na dodejce není Váš, tak doporučuji tyto skutečnosti sdělit doporučenou formou s dodejkou společnosti, od které jste zboží objednávala a upozornit je také na „zvláštní náhodu“, kdy byl z jejich strany změněn způsob doručení.

Společnost, která Vám zboží prodala, může zjistit Vaše trvalé bydliště a podat soudu návrh na vydání platebního rozkazu – žaloby o povinnosti uhrazení fakturované částky za zboží. Vy se však samozřejmě můžete bránit a podat proti tomuto platebnímu rozkazu odpor. Je důležité hlídat poštu ve Vašem trvalém bydlišti a ve stanovené lhůtě 15 dnů od doručení podat odpor. V následném soudním řízení byste poté měla požadovat zpracování znaleckého posudku znalcem v oboru písmoznalectví, neboť se nejedná o Váš podpis.

V první fázi Vám skutečně mohou vzniknout náklady související s vedeným soudním řízením.  U soudu neúspěšná strana je však povinna uhradit úspěšné straně náklady za soudní řízení a právní zastoupení (ve Vašem případě by připadaly v úvahy zejména náklady na právní zastoupení a zpracování znaleckého posudku).

Děkuji za Váš dotaz a přeji pěkný den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.