Dotaz

Odpovědnost za vady skříně zhotovené na míru

23. 11. 2015

U firmy jsem si nechal vyrobit vestavěnou skříň, zakázka byla dodána neúplná o dvoje dveře a s vadami hodnotě škody asi 8000.- Kč, firma si nechala zaplatit celou zakázku za 21000.- Kč a na řádnou reklamaci ani neodpověděla, na telefon jen slibuje a to již 6 měsíců.

Dobrý den,

dle § 2604 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, platí, že dílo je dokončeno je-li předvedena jeho způsobilost sloužit svému účelu.

Objednatel může převzít dokončené dílo s výhradami, nebo bez výhrad. Jestliže objednatel převezme dílo bez výhrad, nepřizná mu soud právo ze zjevné vady díla, namítne-li zhotovitel, že právo nebylo uplatněno včas.

Dílo má vadu, neodpovídá-li smlouvě.

Jestliže Vám společnost dodala vestavěnou skříň bez dveří a s vadami a na písemnou reklamaci těchto vad Vám neodpověděla, vznikají Vám práva z vadného plnění za účelem odstranění vad.

Doporučuji společnosti písemně sdělit, že je povinna Vám potvrdit v písemné formě, kdy jste skříň reklamoval a vyjádřit se, kdy provede dokončení a odstranění vad. Také je vhodné upozornit na to, že pokud tak neučiní – tak bude z Vaší strany podán podnět České obchodní inspekci. Zároveň upozorněte společnost, že pokud v přiměřené lhůtě (maximálně 14 dnů) vadu neodstraní, tak bude z Vaší strany uplatněno odstoupeno od smlouvy a požadováno vrácení ceny díla.

Pokud nebudou, přes Vaše písemné vyjádření, společností vady díla opraveny, doporučuji se obrátit na Vámi vybraného advokáta.

Děkujeme za dotaz a přejeme pěkný den.

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.