Dotaz

Platnost pracovní smlouvy uzavřené ústně

27. 11. 2015

Vážení dobrý den,

prosím o radu, jestli je platná pracovní smlouva uzavřená slovní dohodou? Jedná se mě o ukončení smlouvy,která byla uzavřena smluvně. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle § 34 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, musí být  pracovní smlouva uzavřena písemně.

Nicméně v § 20 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce je uvedeno, že nebylo-li právní jednání učiněno ve formě, kterou vyžaduje tento zákon, a bylo-li již započato s plněním, není možné se neplatnosti tohoto jednání dovolat u těch jednání, jimiž vzniká nebo se mění základní pracovněprávní vztah.

Jinými slovy je sice povinností uzavřít pracovní smlouvu písemně, pokud se tak však nestane a zaměstnanec již započal s prací pro zaměstnavatele, pak byl platně založen pracovní poměr.

Ukončení ústně uzavřené pracovní smlouvy je pak možné písemnou dohodou, písemnou výpovědí z pracovního poměru pouze z důvodů uvedených v § 52 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce a dále také písemným okamžitým zrušením pracovního poměru z důvodů uvedených v § 55 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce.

Bez písemné pracovní smlouvy však někdy může být problematické dokázat, že byla pracovní smlouva byť ústně uzavřena. Pro případné soudní řízení by bylo třeba zajistit si svědecké či listinné důkazy.

Pokud by byl neplatně ukončen pracovní poměr a chtěli byste dále u zaměstnavatele pracovat, je třeba oznámit zaměstnavateli, že považujete skončení pracovního poměru za neplatné a že trváte na dalším zaměstnávání a následně nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovně právní poměr skončit je třeba podat žalobu na neplatnost skončení pracovního poměru u příslušného soudu.

Pro úplnost dodávám, že porušení povinnosti zaměstnavatele uzavřít pracovní smlouvu písemně může být sankcionováno inspektorátem práce.

Děkujeme Vám za dotaz a přejeme pěkný den.

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.