Dotaz

Pomluva na pracovišti od kolegyně a nečinnost zaměstnavatele

23. 1. 2017

Dobrý den,

pracuji jako zdravotní sestra. Kolegyni jsem nepadla do oka, netají se tím, že mě nenávidí a rozhodla se mě zlikvidovat. Obchází další kolegy a přemlouvá je, ať jí s tím pomohou. V 23:25 hod jsem od ní dostala sms, kde mě obvinila, že kradu léky (psychiatrické)a to stejné šíří i po oddělení. Obrátila jsem se na staniční sestru a posléze i vedoucí domova, ale obě od tohoto problému daly ruce pryč. Pro mě je to velice závažné obvinění z kterého mohu mít velký profesní problém. Nevím, co s tím dál. Děkuji za odpověď.  

Dobrý den,

zaměstnavatel je Vám dle § 38 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, povinen vytvářet příznivé pracovní podmínky pro výkon práce.

Vedoucí zaměstnanec zaměstnavatele má potom dle § 302 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, povinnost vytvářet pro podřízené zaměstnance příznivé pracovní podmínky a zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Doporučuji nejprve se pokusit důrazněji sdělit kolegyni, že se žádného jí tvrzeného jednání nedopouštíte a léky v žádném případě nekradete. Upozornil bych ji také na skutečnost, že pokud nepřestane toto tvrzení šířit po oddělení tak by se mohla dopouštět i trestného činu Pomluvy dle § 184 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku.

Skutková podstata trestného činu Podvodu stanoví, že kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. Minimálně by se mohlo jednat o přestupek. 

Zaměstnavatele můžete zase upozornit, že pokud situaci nebude řešit tak se budete, ač nerada, muset obrátit na inspektorát práce k prošetření neřešení celé situace a vytváření tak nepřijatelných pracovních podmínek.

Samozřejmě mezilidské vztahy se někdy velmi obtížně dají řešit pomocí práva. Každý si nemusí „padnout do oka“ jak uvádíte. Můžete však spolu fungovat na čistě profesionální bázi a v osobní rovině kontakt zcela omezit.

Děkuji Vám za dotaz

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.