Dotaz

Zahrada z části stojící na cizím pozemku

19. 1. 2017

Dobrý den potřeboval bych radu ohledně katastrálního zákona.Zdědil jsem malou chaloupku ke které náleží i menší zahrada ale část zahrady patří obci a místnímu muzeu.Zahrada jako celek je oplocen a využíváme ho již vice jak 40 roků.Slyšel jsem že existuje zákon podle kterého bych mohl žádat odkoupení pozemku? .Nebo jestly se dá postupovat dle § 134 občanského zákona? Předem děkuji za odpověd

Dobrý den,

bohužel neuvádíte, zda se stavba – „chaloupka“ nachází na pozemku, který patří obci. V takovém případě byste měl alespoň předkupní právo v případě, že by obec chtěla tento majetek prodávat. Neboť existuje vzájemné předkupní právo majitele stavby a pozemku dle ustanovení § 3056  zákona č. 89/2012 Sb. občanského zákoníku, v platném znění.

Vydržení dle § 134 zákona č. 40/1964 Sb. občanského zákoníku (platného do 31. 12. 2013) by bylo možné pouze v případě, že byste (respektive Váš právní předchůdce) užíval pozemek v dobré víře, že se jedná o Váš pozemek – součást Vaší zahrady. Pokud bylo celou dobu zřejmé, že se jedná pozemek Obce – tak se domnívám se, zřejmě vydržen nebude. Věc by však vyžadovala konkrétní právní posouzení.

V každém případě je možné doporučit jednat s vlastníkem části pozemku o možném odkoupení pozemku. Ten Vám však zřejmě bude nabídnut za cenu v místě a čase obvyklou.

Děkuji Vám za dotaz a přeji pěkný den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.