Dotaz

Překážky v práci na straně zaměstnavatele z důvodu částečné nezaměstnanosti a prodloužení zkušební doby

25. 5. 2020

Dobrý den,

měl bych dotaz týkající se překážky na straně zaměstnavatele a zkušební doby.

Podle zákoníku práce existuje možnost kdy se zkušební doba prodlužuje  a to v případě překážky na straně zaměstnavatele § 35 odstavec 4.

„Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.“

 

Momentálně jsem doma kvůli aktuální situaci s COVID-19  a dle zaměstnavatele je důvodem tzv. částečné nezaměstnanosti  §209 ZP.

Jelikož tato situace nastala 8 dní před skončením zkušební doby – rozumím tomu správně, že se mi o těchto 8 dnů zkušební doba prodlužuje po ukončení překážky a nastoupení do zaměstnání ?

Děkuji za vysvětleni

Dobrý den,

účelem zkušební doby je vyzkoušet zda zaměstnavateli a zaměstnanci vzájemný pracovněprávní vztah vyhovuje.

Aby byl účel zkušební doby naplněn, tak jak správně uvádíte § 35 odst. 4 zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, stanoví, že se zkušební doba prodlužuje o celodenní překážky v práci (na straně zaměstnavatele i zaměstnance),  pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené.

 

Zkušební doba se tedy zásadně prodlužuje o dobu trvání celodenních překážek v práci a celodenní dovolené, které existovaly ve zkušební době, a to v případě, kdy překážka v práci nebo čerpání dovolené skončí ještě do uplynutí sjednané zkušební doby, dojde k prodloužení od prvního dne následujícího po uplynutí sjednané zkušební doby, a v případě, že překážka v práci nebo dovolená skončí teprve po uplynutí sjednané zkušební doby, prodlužuje se sjednaná zkušební doba od prvního dne následujícího po odpadnutí této překážky v práci nebo po skončení čerpání dovolené.

Tedy, ano, pokud před vznikem celodenních překážek v práci na straně zaměstnavatele zbývalo 8 dní zkušební doby, poběží zkušební doba ještě 8 dní po odpadnutí těchto překážek.

Děkuji za dotaz a přeji pěkný den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.