Dotaz

Problémy s vedoucím zaměstnancem na pracovišti

7. 2. 2016

Dobrý den, máme v práci problém s mistrem. Chová se k zaměstnancům hrubě a arogantně, neplní své povinnosti a své chyby svaluje na nás. V některých případech jde vyloženě o šikanu. Promluvili jsme s vedoucím, ale bez výsledku. Následně jsme sepsali petici za jeho odvolání nebo alespoň přeřazení na jiné středisko. Asi po měsíci si o tom s námi promluvil nadřízený našeho vedoucího a slíbil jeho přeřazení na jiné pracoviště. Nicméně bez jakéhokoli vysvětlení zůstává vše při starém. Chci se tedy zeptat, zda existuje nějaký zákonný prostředek pro řešení této situace, případně na jaký úřad se obrátit k prošetření vzniklé situace.

Dobrý den,

základní povinností zaměstnavatele je dle § 38 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, vytvářet zaměstnancům podmínky pro plnění jeho pracovních úkolů.

Vedoucí zaměstnanci (jakým je ve vztahu k vám i váš mistr) jsou pak povinni dle § 303 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, vytvářen příznivé pracovní podmínky a zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Doporučuji tedy upozornit zaměstnavatele na zcela nevyhovující pracovní podmínky, za kterých nemůžete řádně vykonávat svěřené pracovní úkoly. Dále je možné zaměstnavatele upozornit na to, že pokud nebude provedena z jeho strany náprava, budete se muset obrátit s požadavkem na prošetření vzniklé situace na oblastní inspektorát práce.

Vždy je lepší se pokusit se zaměstnavatelem dohodnout předtím než byste případně podnět inspektorátu práce podali, neboť se tímto krokem mohou narušit vaše vzájemné vztahy se zaměstnavatelem.

Děkuji Vám za položený dotaz a přeji pěkný den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.