Dotaz

Prodej domu bez souhlasu druhého manžela neuvedeného v katastru nemovitostí

13. 3. 2018

Dobrý den,

prosím o radu.

Dne 7.10.2015 jsme s manželkou koupili do sjm rodinný dům který je z části financovaný hypotékou.

Koupě probíhala skrze real.kancelář, banka zkoumala pochopitelně všechny dokumenty.

Pečlivě jsme zkontrolovali zda-li zápis v KN souhlasí s prodávajícím.

Dne 2. 3. 2018 nám byl doručen dopis od advokáta, který zastupuje manžela tehdejší prodávájící, který se dovolává neplatnosti převodu vlastnického práva.

Zápis v KN byl pouze na paní prodávající a zda-li byl dům v SJM či ne jsme nemohli tušit.Navíc banka požadovala po prodávající zástavní smlouvu a také na nic nepřišla.

Jak bychom měli s manželkou nyní postupovat?

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

zákon č. 89/2012 Sb., (nový) občanský zákoník zavedl s účinností k 1.1.2015 nově tzv. zásadu „materiální publicity“.

Dle § 980 odst. 2 občanského zákoníku je-li právo k věci zapsáno do veřejného seznamu (katastru nemovitostí), má se za to, že bylo zapsáno v souladu se skutečným právním stavem.

Dle § 984 odst. 1 občanského zákoníku není-li stav zapsaný ve veřejném seznamu v souladu se skutečným právním stavem, svědčí zapsaný stav ve prospěch osoby, která nabyla věcné právo za úplatu v dobré víře od osoby k tomu oprávněné podle zapsaného stavu. Dobrá víra se posuzuje k době, kdy k právnímu jednání došlo, vzniká-li však věcné právo až zápisem do veřejného seznamu, pak k době podání návrhu na zápis.

V případě, že jste tedy nabyly věcné právo (vlastnictví) k nemovitosti za úplatu v dobré víře od osoby k tomu oprávněné (prodávajícího) podle stavu v katastru nemovitostí (ve kterém nebyla vyznačena poznámka spornosti) a nevěděli jste, ani jste nemohli vědět o tom, že nemovitost je součástí SJM, chrání Vás občanský zákoník jako poctivého nabyvatele.

Manžel prodávající se sice teoreticky může domáhat určení vlastnického práva k předmětnému domu, musel by však dle mého názoru prokázat, že jste při nabytí nemovitosti nebyli v dobré víře.

Manžel (či bývalý manžel) prodávající by se tedy měl obrátit se svým požadavkem na prodávajícího a požadovat po něm polovinu kupní ceny, kterou za prodej nemovitosti prodávající získal.  

Pro přesnou odpověď by samozřejmě bylo třeba znát více podrobností a prostudovat veškeré listiny.

Děkuji Vám za dotaz a přeji pěkný den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednat si s námi úvodní schůzku můžete na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře.
Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
Zpráva
  1. Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.