Dotaz

Rodičovská dovolená při výpovědi z práce

23. 6. 2022

Dobrý den,

je možné jít na rodičovskou dovolenou, když člověk dostane výpověď?

Dobrý den, 

vždy je třeba rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou.

Mateřská dovolená začíná 8 – 6 týdnů před termínem porodu a  trvá 28 týdnů (u více dětí 37 týdnů) a žadatel musí prokázat, že byl účastníkem nemocenského pojištění minimálně 270 dnů v uplynulých 2 letech. Pobírání rodičovského příspěvku začíná po skončení mateřské a trvá až do 4 let dítěte. 

Na peněžitou pomoc v mateřství obecně nemají nárok nezaměstnaní na úřadě práce. Platí ovšem ochranná lhůta 180 dní, během této doby máte nárok na mateřskou, i když jste dostala výpověď a od té doby jste nezaměstnaná.

Na rodičovský příspěvek máte nárok vždy, stačí mít dítě do 4 let.

Na rodičovský příspěvek má nárok v daném okamžiku jen jeden z rodičů, můžou se ale na rodičovské střídat.

Předmětem dotazu není oprávněnost či platnost výpovědi – tuto věc je možné posoudit v případě Vašeho zájmu posouzením všech relevantních listin (zejména pracovní smlouvy a výpovědi z pracovního poměru a sdělení dalších informací v rámci konzultace ve věci).

Děkuji za dotaz a přeji hezký den.

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.