Dotaz

Škoda způsobená zaměstnancem ztrátou věci zaměstnavatele

10. 2. 2018

Firmě u které jsem zaměstnán jsem způsobil škodu cca 140 000 Kč a to ztrátou ovládacího zařízení hydraulické ruky.

I když jsem pojištěn proti škodě způsobené zaměstnavateli, pojišťovna se od plnění distancuje, jelikož jde o ztrátu, ne o poškození.

Můj dotaz zní, jestli má pojišťovna právo nehradit škodu a jestli má zaměstnavatel právo požadovat plnou výši škody, nebo jen čtyřapůl násobek měsíčního platu (čistého, nebo hrubého příjmu) ? 

Předem moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dle § 255 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, je zaměstnanec povinen nahradit škodu způsobenou ztrátou nástrojů, ochranných pracovních prostředků a jiných podobných věcí, které mu zaměstnavatel svěřil na písemné potvrzení.

Věc, jejíž cena přesahuje 50 000,- Kč, smí být zaměstnanci svěřena jen na základě dohody o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí (či obdobně nazvanou smlouvou).

Zaměstnanec se zprostí povinnosti nahradit ztrátu zcela nebo zčásti, jestliže prokáže, že ztráta vznikla zcela nebo zčásti bez jeho zavinění.

Dle § 259 zákoníku práce zaměstnanec, který má povinnost nahradit škodu vzniklou schodkem na svěřených hodnotách nebo způsobenou ztrátou svěřených věcí (a má uzavřenu příslušnou písemnou smlouvu), je povinen nahradit tuto škodu v plné výši.  

 

Pro zhodnocení Vaší odpovědnosti za ztrátu zařízení by bylo třeba znát více podrobností a to zejména zda máte se zaměstnavatelem podepsanou dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí, případně dohodu o svěření automobilu, jehož je zařízení součástí.

 

V případě, že máte příslušnou písemnou dohodu se zaměstnavatelem uzavřenu a neprokážete-li, že ztráta vznikla zcela nebo zčásti bez Vašeho zavinění, budete muset uhradit tuto škodu v plné výši.  

 

Ohledně Vašeho dotazu zda má pojišťovna právo neuhradit škodu v případě ztráty ovládacího zařízení zaměstnavatele by bylo třeba zejména posoudit obchodní podmínky vztahující se k Vámi uzavřené pojistné smlouvě pro případ škody způsobené zaměstnavateli a to zejména v ní uvedené výluky.

 

Domnívám se však, že pojišťovny bohužel skutečně často nehradí (alespoň bez uzavření zvláštního připojištění), škodu způsobenou zaměstnanci v případě ztráty předmětu zaměstnavatele, neboť by toto pojištění mohlo být poměrně snadno zneužitelné.

 

Děkuji Vám za dotaz

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednat si s námi úvodní schůzku můžete na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře.
Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
Zpráva
  1. Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.