Dotaz

Smlouva o zprostředkování koupě nemovitosti bez prodávajícího

11. 2. 2018

Dobrý den,

je riziko podepsat smlouvu o zprostředkování koupě nemovitosti pouze s realitním makléřem  bez uvedení nacionalií vlastníku, prodávané nemovitosti.  V textu jsou označováni jako „třetí osoba“ a také není k dispozici smlouva o zprostředkování prodeje či  k uzavření smlouvy o rezervaci, ani plnou moc k prodeji nemovitosti mezi RK a vlastníky domu.

Jak reagovat na zadost RK podepsat „Kvitanci k deponované částce na koupi nemovitosti“ jako  potvrzeni, k převzetí určité sumy, “ kauce“, a to formou převodu na depozitní účet RK.

 Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

praxe, kterou popisujete ve svém dotazu je bohužel poměrně častá.

Účastníkem (smluvní stranou) smlouvy o zprostředkování či rezervační smlouvy s Vámi by měl být nejen realitní makléř, ale i prodávající (či spoluvlastníci nemovitosti), byť by byl zastoupen realitním makléřem na základě plné moci.

Realitní makléř totiž bez toho aniž by mu k tomu byla udělena plná moc (která může být udělena i ve smlouvě uzavřené mezi realitním makléřem a prodávajícím) nemůže rezervovat nemovitost či přislíbit uzavření kupní smlouvy k nemovitosti, kterou nevlastní.

Riziko, které v tomto případě hrozí, spočívá zejména v tom, že nelze vyloučit, že prodávající neuzavře smlouvu s jiným zájemcem.

Bohužel nelze posoudit část věty týkající se kvitance bez bližších souvislostí a posouzení konkrétních smluv.

Obvykle však bývá ze strany realitních kanceláří požadováno složení „rezervační zálohy“ či částky nazvané jako „blokovací depozitum“ (nebo podobně), aby měla realitní kancelář jistotu o vážném zájmu o koupi nabízené nemovitosti. Taková částka bývá většinou zasílána přímo realitní kanceláři.

V žádném případě však nelze doporučit zaslat samotnou kupní cenu na účet (do úschovy) samotné realitní kanceláře, ale je vhodné sjednat si smlouvu o úschově.

Pro zájemce o koupi nemovitosti je zcela zásadní sjednaní vhodných podmínek se zprostředkovatelem, respektive realitním makléřem ve zprostředkovatelské či rezervační smlouvě. Důležité jsou zejména podmínky vrácení složené kauce, podmínky za kterých bude uzavřena kupní smlouva a také nárok na provizi a sankční ujednání.

 V případě Vašeho zájmu o právní služby související se sepisem nebo revizí smluv při koupi rodinného domu či bytu, včetně samotné zprostředkovatelské či rezervační smlouvy a případně také vedení úschovy se prosím kdykoliv ozvěte na email: info@akcermak.cz nebo na telefonní číslo: 607 088 007.

Děkuji Vám za dotaz a přeji pěkný den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.