Dotaz

Snížení mzdy při výpovědi zaměstnancem

22. 1. 2024

Dobrý den,

pracuji 5 let ve zdravotnictví.

Ráda bych podala výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

Obávám se, že by mi vedení mohlo v momentě podání výpovědi snížit plat.

Je to možné? Umožňuje to zákon?

Děkuji.

Dobrý den,

obecně platí, že pokud je mzda stanovena mzdovým výměrem, popřípadě vnitřním předpisem, může ji zaměstnavatel změnit.

Nicméně podání výpovědi zaměstnancem je jeho zákonným právem a realizace tohoto práva by samozřejmě neměla být důvodem snížení mzdy. 

Pro tento případ je také zásadní zásada rovného zacházení se zaměstnanci upravená v zákoníku práce.

Dle § 16 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění jsou zaměstnavatelé povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, odměňování za práci a o poskytování jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty, o odbornou přípravu a o příležitost dosáhnout funkčního nebo jiného postupu v zaměstnání.

Zaměstnavatel tedy zejména nemůže bezdůvodně (či z důvodu realizace práva zaměstnance podat výpověď z pracovního poměru) snížit mzdu zaměstnanci pokud by tak jiný zaměstnanec na obdobné pracovní pozici pobíral (bez náležitého důvodu) mzdu vyšší.

Tedy k Vašemu dotazu sděluji, že zaměstnavatel by Vám snížit mzdu z důvodu Vámi podané výpovědi neměl, přičemž pokud byste tak měla nižší mzdu než jiný zaměstnanec na obdobné pozici jako vykonáváte tak by zaměstnanec porušil zásadu rovného zacházení a dle mého názoru byste se mohla domáhat doplacení mzdy.

Situace je složitější v případě nadtarifních složek mzdy (odměn, prémií a bonusů – pokud záleží pouze na rozhodnutí zaměstnavatele), kdy by nepřiznání těchto nadtarifních složek muselo být vždy posouzeno případ od případu (ani tam by, ale neměla existovat zcela libovůle zaměstnavatele, ale případné nepřiznání nadtarifních složek mzdy jen některému zaměstnanci by měl být zaměstnavatel schopen odůvodnit). 

Děkuji za dotaz a přeji hezký den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.