Dotaz

Tůje vrhající stín na polovinu zahrady

27. 11. 2015

Dobrý den,

jsem vlastníkem domu se zahradou.

Můj soused zasadil kolem celé své sousedící strany těsně k plotu stromy-tůje, které vyrostly do výšky asi 6 metrů, tyto mi z jižní strany stíní můj pozemek. Tůje tak vrhají stín na polovinu mé zahrady, která mi zarůstá mechem a tak znehodnocuje můj pozemek, kde řádně nelze např. pěstovat zeleninu.

Sousedovi jsem během dvou let říkala třikrát, aby stromy ořezal a snížil nebo odstranil. Domluva s ním není, vymlouval se, že není období, kdy stromy ořezávat, potom na to zapomněl.

Nyní mi řekl, že se zeptá právníka zda je na to zákon, jak tyto stromy může mít vysoké a jak daleko od plotu. Ráda bych se s ním dohodla, proto bych chtěla vědět, jak právně to je. Souseda přes zarostlé stromy nevidívám, vchod na svůj pozemek má z horní ulice. Kontaktovala jsem ho pouze já, neozval se dosud, vyčkává, takže s tím dělat nechce nic a vyhovuje mu, že mu tam není vidět.

Prosím poraďte, zda bych mohla v případě soudu spor vyhrát. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

již dle původního občanského zákoníku platilo, že vlastník sousedního pozemku se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv a že nesmí mimo jiné vlastník sousedy obtěžovat stíněním.

Dle § 1017 zákona č. 89/2012 Sb., (nového) občanského zákoníku, nyní platí, že má-li proto vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil.

Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvyklé výšky přesahující 3 metry jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 metry a pro ostatní stromy 1,5 metrů. Toto ustanovení se však nepoužije, je-li na sousedním pozemku les nebo sad, tvoří-li stromy rozhradu nebo jedná-li se o strom zvlášť chráněný.

Rozhrada je hranice mezi sousedními pozemky.

Domnívám se, že jestliže tůje vrhají stín na polovinu Vaší zahrady, tak byste měla rozumný důvod požadovat, aby soused tůje odstranil nebo případně alespoň ořezal.

Případné doporučení podání žaloby bychom však mohli dát až při případném právním zastoupení po podrobném seznámení se s konkrétní věcí.

Děkujeme Vám za dotaz a přejeme pěkný den.

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.