Dotaz

Ukončení pracovního poměru z důvodu pozbytí zdravotní způsobilosti zaměstnance pro obecné onemocnění

9. 8. 2022

Dobrý den,

prosím chtěl bych se zeptat zdali mám nárok na odstupné.

Rok v pracovní neschopnosti, nyní schválen invalidní důchod třetího stupně a zákaz řízení jako profesionální řidič . Se zaměstnavatelem budu nyní jednat co dál. Jiné pracovní zařazení pravděpodobně nenabídne, tudíž bude ukončena pracovní smlouva která je na dobu neurčitou a u firmy pracuji více jak tři roky.

Mám právo na odstupné?

Ještě podotýkám že nemoc není z povolání.

Děkuji. 

Dobrý den, 

pokud vykonáváte druh práce sjednaný v pracovní smlouvě – řidič a pozbyl jste způsobilost řídit motorové vozidlo může s Vámi zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr z důvodu uvedeného v § 52 písm. f) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce v platném znění, neboť nesplňujete předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce.  

Zaměstnavatel Vám rovněž může dát výpověď dle § 52 písm. e) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění, pokud byste  pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost.

Dle § 67  zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, v platném znění, náleží zaměstnanci odstupné pouze v případech skončení pracovního poměru dle § 52 písm. a) – d) zákoníku práce (ruší-li se zaměstnanec nebo jeho část, přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,  z důvodu nadbytečnosti či z důvodu dlouhodobého pozbytí zdravotní způsobilosti pro pracovní úraz či nemoc z povolání. 

V případě ztráty způsobilosti vykonávat dosavadní práci z důvodu obecného onemocnění či pro nepracovní úraz Vám tedy bohužel odstupné nenáleží. Samozřejmě není zcela vyloučeno, aby Vám zaměstnavatel tzv. „smluvní odstupné“ jako poděkování za dlouhodobý výkon práce dobrovolně poskytl. Potom se však nebude jednat o klastické odstupné, ale o formu odměny ze které by musely být strženy všechny odvody. 

Děkuji za dotaz a přeji hezký den.

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.