Dotaz

Vystěhování dítěte, které se nepodílí na nákladech domácnosti

17. 4. 2020

Dobrý den,

prosím o radu jak řešit problém s dcerou, která nechodí do práce a nechce se odstěhovat. Nepodílí se na nákladech na provoz domácnosti.

Tento problém trvá několik let. Pořád jsme doufali, že se umoudří, začne si hledat práci a osamostatní se,ale nestalo se. Dcera se několik let snažila uživit finančním poradenstvím,ale nedařilo se jí. Pak s tím skončila, ale práci si nehledala a je zalezlá doma a nic nedělá.

Dobrý den,

vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do chvíle, kdy se „dítě“ (ve Vašem případě již zletilé) není schopno samo živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole. 
 
Pokud je však studium Vaší dcery již ukončeno a „dítěti“ nic nebrání  v zahájení vlastní výdělečné činnosti, rodiče ho dále živit nemusí a nemusí mu tak ani zajišťovat ubytování.  
 
Vzhledem k tomu, že dcera využívá Váš byt, měla by se skutečně podílet minimálně na nákladech na provoz domácnosti. 
 
V případě, že byste již nechtěli, aby dcera byt užívala a vystěhovala se – vzhledem k tomu, že vlastnické či užívací právo máte k předmětnému bytu zřejmě Vy – můžete rozhodnout o tom, že si již nepřejete, aby dcera bez hrazení jakýchkoliv nákladů nadále tento byt užívala (tedy zakážete ji užívací právo, které odvozuje pouze od Vašeho souhlasu) a v případě, že by se dobrovolně nevystěhovala tak by Vám zřejmě nezbývalo nic jiného než se obrátit s žalobou na vyklizení na soud. 
 
Samozřejmě si plně uvědomuji, že se jedná o Vaší dceru a podat žalobu či dokonce následně exekučně dceru vystěhovat by bylo pro Vás velmi nepříjemné a pro rodinné vztahy fatální řešení, nicméně dcera by určitě měla vědět, že není možné využívat svých rodičů a nijak se nepodílet na nákladech domácnosti.
 
Děkuji Vám za dotaz a přeji hezký den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.