Dotaz

Vymáhání údajného dluhu z roku 2008 telefonním operátorem

28. 11. 2015

Dobrý den,

přišel mně dopis od …. že je telefonní operátor pověřil vymáháním pohledávky, které by měli být někdy z roku 2008 a 2009.

Nejsu si vědom toho že bych v tuto dobu u nich měl smlouvu.
Když jsem chtěl kopii smlouvy a faktury za co to vlastně má být tak řekli, že to už nemají že se to archivuje 2 roky. Jak mám teď postupovat? Mám platit za něco, o čem nevím že bych měl platit a telefonní operátor to nemůže doložit?

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

promlčení lhůta dle v té době platného zákona č. 40/1964, občanského zákoníku, činila 3 roky. Dluh je tedy s největší pravděpodobností již promlčen. Promlčením dluhu však neznamená, že se společnost nemůže domáhat jejího uhrazení. Pokud však namítnete před soudem, že je případný dluh již promlčen, nebude věřiteli či jejímu nástupci právo na uhrazení dluhu uznáno.

Je tedy možné oznámit společnosti, že nevíte o jaký dluh se mělo jednat a že ho již případně považujete za promlčený.

Nelze vyloučit, že se společnost pokusí podat návrh na vydání platebního rozkazu. Úspěšnost Vaší obrany by však byla pravděpodobně vysoká. V každém případě doporučuji přebírat poštu v místě Vašeho bydliště a proti podanému platebnímu rozkazu či žalobě se bránit

Děkujeme Vám za položený dotaz a přejeme pěkný den.

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.