Dotaz

Výpověď zaměstnancům na stejné pracovní pozici

7. 2. 2016

Dobrý den,

na stejné pozici (školství) jsme pracovali čtyři. Jeden z kolegů nemá požadované vzdělání. Přesto jsem dostal výpověď já, i když požadované vzdělání mám. Je tento postup možný? Od té doby nemohu najít zaměstnání a tím přicházím o finanční prostředky za ušlou mzdu.
Děkuji.

Dobrý den,

bohužel neuvádíte, z jakého důvodu Vám byla výpověď zaměstnavatelem dána.

Pokud se jednalo o výpověď z pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti dle § 52 písm. c) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách, pak je výběr zaměstnance s kterým bude ukončen pracovní poměr z tohoto důvodu v zásadě na zaměstnavateli.

Ve výpovědi musí být dostatečně popsán důvod výpovědi (nikoliv pouze s odkazem na daný paragraf) a pokud se jedná o výpověď z důvodu nadbytečnosti, musí mu předcházet rozhodnutí zaměstnavatele o organizačních změnách.

Pokud by jeden z kolegů nesplňoval požadavky stanovené zákonem pro výkon sjednaného druhu práce a tento nedostatek kvalifikace by znamenal, že nemůže v žádném případě vykonávat pedagogickou činnost, kterou vykonává, pak by bylo možné uvažovat o tom, že výpověď dána Vám z důvodu nadbytečnosti by byla neoprávněná.

Pokud se zaměstnanec domnívá, že mu byla dána výpověď z pracovního poměru neoprávněně, musí zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně oznámit, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával.

Dle § 72 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce může zaměstnanec neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou, uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním. Jinak bude skončení pracovního poměru považováno za platné.

Děkuji za dotaz a přeji pěkný den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.