Dotaz

Výsluhový příspěvek vojáka

21. 11. 2015

Hezký den. Byl jsem 20 let vojákem z povolání a v současné době jsem v civilu a pobírám rentu. Mám ale možnost nastoupit v jednom městě do pozice městský policajt, co je podotýkám pracovní poměr. Při propouštění mi bylo sděleno, že nárok na rentu nebudu mít při opětovném přijetí do jakéhokoliv služebního poměru. Protože se ale mezitím dost v legislativě dost  změnilo, rád bych se ujistil, jestli tato pozice městského strážníka není v rozporu s tým, abych i nadále rentu mohl pobírat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR je výsluhový příspěvek je chápán jako určitá kompenzace práce vykonávané ve ztížených podmínkách, kompenzace určitých omezení vyplývajících z charakteru práce v ozbrojených silách, tedy jako součást dávek sociálního charakteru souvisejících s ukončením služebního poměru.

Zánik respektive pozastavení výsluhového příspěvku upravuje § 135 zákona č. 221/1999 Sb. o vojácích z povolání v části osmé „Výsluhové náležitosti“, kde je stanoveno, že při opětovném povolání do služebního poměru vojáka z povolání zaniká nárok na výsluhový příspěvek dnem, který předchází dni opětovného povolání do služebního poměru a při přijetí do služebního poměru příslušníka bezpečnostních sborů podle zvláštních právních předpisů (například zákon č. 186/1992 Sb., o služebním poměru příslušníků Policie České republiky) se výplata výsluhového příspěvku zastavuje.

Jak jste správně uvedl, pracovní pozice strážníka městské policie není služebním poměrem, na který by se vztahoval zákon č. 186/1992 Sb., o služebním poměru příslušníků Policie České republiky, ale jedná se o zaměstnance placeného příslušnou obcí respektive městem, na které se vztahuje zákon č. 553/1991 Sb. o obecní policii. Nárok na výsluhový příspěvek, který pobíráte Vám dle současných zákonů nastoupením do pracovního poměru městského strážníka, ani nezanikne ani Vám nebude pozastaven.

Pro doplnění dodávám, že se dlouhodobě objevují tendence zákonodárců nárok na výsluhový příspěvek omezit či upravit přísněji jeho souběh s pracovním poměrem. Například v lednu roku 2014 bylo na půdě parlamentu ČR navrhováno, že by se výplata výsluhového příspěvku zastavila (tzn. nárok na ni byl nezanikl) i v přípradě pracovního nebo služebního poměru k České republice. Tato úprava však doposud přijata nebyla.

Děkujeme za dotaz a přejeme pěkný den.

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.