Dotaz

Zápis nemovitostí v katastru pouze na jednoho z manželů

18. 3. 2022

Dobrý den,

koupili jsme s manželem během našeho manželství dvě nemovitosti. Obě dvě nemovitosti manžel zapsal v katastru jen na své jméno. Zápis udělal bez mého svolení.

Když ho teď žádám, aby jsme zápis v katastru změnili na SJM tak se tomu vyhýbu a nechce udělat přepis.

Taky jsem se chtěla zeptat, jestli může nemovitost prodat když já nejsem zapsaná v  katastru. Nevím co mám dělat, dost mě to trápí. 

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v ustanovení § 709 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, je uvedeno, že součástí společného jmění manželů je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství s výjimkami uvedenými v tomto ustanovení (například věci nabyté darem jedním z manželů, děděním jedním z manželů, nebo pořízené z výlučného majetku jednoho z manželů atd.). 

Je-li účastníkem kupní smlouvy a návrhu na vklad pouze jeden z manželů, zapíše katastr nemovitostí pouze tohoto manžela. Nicméně právně se druhý z manželů, i když nebyl účastníkem smlouvy stane spoluvlastníkem (taková věc je v SJM a pohlíží se tak na ni např. i při vypořádání SJM), pokud manželé nemají upravené (zúžené) společné jmění manželů nebo nejsou dány důvody výluky ze společného jmění manželů (tedy např. že by nemovitost byla pořízena jedním z manželů výlučně z jeho prostředků získaných darem nebo nabytých před manželstvím či získaných děděním). 

Katastr nemovitosti z úřední povinnosti nezkoumá, zda je v něm údaj o vlastníkovi uveden správně a k Vašemu dotazu tedy sděluji, že převod bytu bez Vašeho souhlasu by tedy zapsal a kupující pokud by neměl informaci, že je nemovitost ve skutečnosti Vaše tak by jednal v dobré víře v zápis v katastr. Prostředky prodejem nabyté by však měly opět náležet do SJM.

Pro odstranění nesouladu zápisu v katastru nemovitostí potom můžete postupovat dvěma způsoby: 

a) můžete se s manželem dohodnout na sepisu souhlasného prohlášení manželů, že nemovitosti patří do SJM a toto souhlasné prohlášení vložit pomocí návrhu na vklad do katastru nemovitostí nebo

b) můžete se domáhat odstranění nesouladu stavu zapsaného ve veřejném seznamu žalobou dle § 985 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, přičemž můžete žádat, aby o této žalobě byla uvedena poznámka do katastru nemovitostí (a případný kupující by tedy nebyl  od provedení zápisu poznámky o podané žalobě v dobré víře). Žalovaný by byl manžel, který je nyní v katastru zapsán jako výlučný vlastník, což je v případě jinak fungujícího manželství poměrně nepraktické.

Nejjednodušší by tedy bylo dohodnout se s manželem na sepisu souhlasného prohlášení manželů, že nemovitosti patří do SJM.

Děkuji Vám za dotaz a přeji hezký den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.