Dotaz

Zrušení jednoho z míst výkonu práce a odmítnutí výkonu práce v jiném místě

2. 6. 2022

Dobrý den,

u zaměstnavatele pracuji jako servisní reklamační technik více jak 10 let , dodatkem ke smlouvě ze dne 1.1.22 bylo určeno jako místo výkonu práce Brno a V.Bíteš , s čímž jsem souhlasil , nyní kdy bylo zrušeno místo výkonu místo V.Bíteš mám být převeden na práci v místě Prostějov a Brno .

S touto změnou nesouhlasím , zajímá mě zda nejde u zaměstnavatele o organizační změnu a zda v tomto případě mám právo na ukončení pracovního poměru s odstupným .

děkuji za pomoc

Dobrý den,

místo výkonu práce je dle § 34 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce,  základní náležitostí pracovní smlouvy. Pracovní smlouva je dvoustranné právní jednání a základní náležitost, kterou je dohoda o místě výkonu práce nelze jednostranně změnit.

Dle § 43 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, přeložit zaměstnance k výkonu práce do jiného místa, než bylo sjednáno v pracovní smlouvě, je možné pouze s jeho souhlasem a v rámci zaměstnavatele, pokud to nezbytně vyžaduje jeho provozní potřeba.

Z uvedeného vyplývá, že v případě, že Vám zaměstnavatel nemůže z organizačních důvodů (např. pro zrušení provozovny) přidělovat práci ve V. Bíteši, nemůže Vám ji bez Vašeho souhlasu namísto toho přidělovat v Prostějově. Naopak zaměstnavatel Vám nadále může přidělovat práci v místě výkonu práce v Brně.

Právo na ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele organizačních důvodů nemáte (ostatně k výpovědi zaměstnavatele nelze donutit), ale máte právo odmítnout výkon práce v místě, který není sjednán ve smlouvě (pokud se samozřejmě nejedná o pracovní cestu). 

Děkuji za dotaz a přeji hezký den. 

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.