Dotaz

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

18. 10. 2022

Vážený pane Mgr. Čermák.

 chtěla bych se Vás na něco zeptat ohledně ukončení pracovního poměru ve zkušební době .

Chci ukončit pracovní poměr ,ráno přijdu podám písemně ukončení a mohu hned odejít ? Nebo tam musím být po dobu pracovní doby? Smlouva s dalším zaměstnavatelem mi bude začínat další den, ale já se bojím, aby když odejdu hned nebyl nějaký problém třeba s odvodem zdravotního nebo tak něco . Nevím jak to v tu chvíli je. Přeci jen, ano datum uvedu v daný den, ale práci neodvedu tak abych z toho neměla problém pak někde na úřadech . Ale setrvávat se mi tam nechce už ani ten den.

Doufám, že jste mé otázce porozuměl. V této oblasti si nejsem jistá.

Děkuji za brzkou odpověď .

S přáním hezkého dne

Odpověď

Dobrý den, 

dle § 66 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb. ,zákoníku práce v platném znění, zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

Dle § 66 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce v platném znění, pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Z uvedených ustanovení zákoníku práce vyplývá, že pracovní poměr zaměstnance/zaměstnankyně skutečně skončí až v den doručení zrušení pracovního poměru zaměstnavateli, tj. v ten den ještě zaměstnanec vykonává práci dle pracovní smlouvy a pokynů zaměstnavatele pokud neexistuje nějaká překážka v práci na straně zaměstnance či zaměstnavatele. 

V případě, že se zaměstnanec bez náležitého důvodu, který doloží nedostaví do zaměstnání, či ze zaměstnání bez omluvy odejde, jedná se o porušení povinností vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci a zaměstnanec mimo jiné odpovídá zaměstnavateli za škodu z toho vzniklou.

Zaměstnavatel dále může dle § 223 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, zaměstnanci také zkrátit dovolenou za neomluveně zameškanou směnu (v součtu, alespoň 1 směnu), a to o počet neomluveně zameškaných hodin; neomluvená zameškání kratších částí jednotlivých směn lze sčítat.

Z výše uvedeného vyplývá, že nelze doporučit v den skončení pracovního poměru nepřijít do práce v případě, že neexistuje žádná překážka v práci na straně zaměstnance či zaměstnavatele.

Doporučuji také dávat pozor na formulaci písemného zrušení pracovního poměru ve zkušební době, aby bylo zřejmé, že se skutečně jedná o „zrušení pracovního poměru ve zkušební době“ a nikoliv o výpověď.  Zaměstnanci i zaměstnavatelé někdy chybují a formulují písemné zrušení pracovního poměru jako „výpověď ve zkušební době“, což je nesprávné, neboť po podání výpovědi běží výpovědní doba 2 měsíce od měsíce následujícího po doručení výpovědi druhé smluvní straně. Zákon totiž nijak nevylučuje možnost ukončení pracovního poměru výpovědí i ve zkušební době. 

Děkuji za dotaz a přeji hezký den

Autor: Mgr. Martin Čermák, advokát

Máte zájem o naše služby?

Napište nám nebo se ozvěte telefonicky a my Vám rádi sdělíme bližší informace a sjednáme si s Vámi schůzku.

Kontaktujte nás

Kontakt

Sjednejte si s námi úvodní osobní či online schůzku (prostřednictvím PC s kamerou či chytrý telefonem) na níže uvedeném telefonním čísle, emailem či prostřednictvím kontaktního formuláře. Rádi Vás poznáme!
Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
Zpráva
  1. Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
 

Parkovat můžete přímo na ulici Veveří v těsné blízkosti kanceláře v modře označených zónách nebo za rohem na ulici Sokolská. Hodina parkování je zdarma a další půlhodina je zpoplatněna částkou 15 korun. K registraci můžete využít parkovací automat, který se nachází přímo naproti kanceláře nebo nám můžete sdělit SPZ vozidla a my vše vyřídíme v pohodlí kanceláře a zdarma.