Question

Darování domu vnučce a exekuce rodičů

2. 2. 2016

Dobrý den. Chci přepsat dům na svoji vnučku, ale syn má exekuce. Vztahuje se toto na ni ,aby nepřišla potom o dům?

Dobrý den,

exekuce Vašeho syna se na vnučku vztahovat nebude a na darovaný dům se tak nemůže vztahovat exekuční příkaz prodejem nemovitostí. O dům tedy Vaše vnučka nepřijde.

Můžete darovat dům vnučce a podle Vašeho uvážení je možné k domu zřídit věcné břemeno doživotního užívání pro Vás.

Pokud by vnučka byla nezletilá, musel byste požádat místně příslušný soud v bydlišti vnučky o schválení darovací smlouvy mezi Vámi a Vaší nezletilou vnučkou. Soud rozhodne o schválení darování v případě, že darování nebude mít nepříznivé následky pro Vaši nezletilou vnučku.

Soud bude například posuzovat, zda by vnučce nevznikaly v souvislosti s darovanou nemovitostí povinnosti a náklady, které by jako nezletilá nemohla plnit.

Celou záležitost Vám však můžeme zajistit. Pokud budete mít zájem – můžete se obrátit na naši advokátní kancelář a můžeme veškeré formální náležitosti – jak darovací smlouvy (s věcným břemenem nebo bez) tak také podání návrhu soudu na schválení darovací smlouvy a následné podání na katastr nemovitostí zařídit.

Děkujeme Vám za dotaz a přejeme pěkný den

Author: Mgr. Martin Čermák, advokát

Are you interested in our services?

Write to us or call us and we will be happy to provide you with more detailed information and arrange an appointment with you.

Contact us

Contact

Arrange with us an initial personal or online meeting with us (via a PC with a camera or a smartphone) at the phone number below, by email or via the contact form. We would like to meet you!

    You can park directly on Veveří Street near the office in the blue marked zones or around the corner on Sokolská Street. One hour of parking is free, and another half hour is charged at 15 crowns. To register, you can use the parking machine, which is located directly opposite the office, or you can tell us the registration number  of our car and we will take care of everything in the comfort of the office and for free.