Question

Falešný podpis na převzetí zásilky a nutnost provedení úhrady

25. 7. 2016

Objednala jsem si přes internet zboží na dobírku. Uvedla jsem jméno a adresu do práce. Zboží mělo být doručeno na výdejní místo poblíž. Paní ve firmě spletla a upravila dobírku na vydání na fakturu (což ale za normálních okolností není možné bez zadání více informací o příjemci). Balíček někdo převzal podepsal se mým jménem a firma nyní po mne vymáhá částku za balík. Není nijak vysoká, ale z principu nechci platit, jelikož jsem si nic nevyzvedla. Mohl to být kdokoliv z přepravní služby, nebo z firmy. Zaslali mi upomínku, kde je podpis, který se mému sice podobá ale není můj. Prosím co mám dělat? Řeším takovou situaci poprvé a bojím se, že když se pustím do soudního jednání, budu pak muset hradit nějaké soudní výlohy, ale na druhou stranu se bojím aby se něco takového neopakovalo. Je možné aby dle jména a adresy(ne trvalé) po mne mohl někdo něco vymáhat?

Děkuji moc

Dobrý den,

Váš dotaz je velmi konkrétní a ke komplexnímu posouzení by bylo třeba znát veškeré listiny – zejména Vaší objednávku a potvrzení objednávky.

Jestliže jste však zboží nepřevzala a ani jste nikoho k převzetí nezmocnila a podpis na dodejce není Váš, tak doporučuji tyto skutečnosti sdělit doporučenou formou s dodejkou společnosti, od které jste zboží objednávala a upozornit je také na „zvláštní náhodu“, kdy byl z jejich strany změněn způsob doručení.

Společnost, která Vám zboží prodala, může zjistit Vaše trvalé bydliště a podat soudu návrh na vydání platebního rozkazu – žaloby o povinnosti uhrazení fakturované částky za zboží. Vy se však samozřejmě můžete bránit a podat proti tomuto platebnímu rozkazu odpor. Je důležité hlídat poštu ve Vašem trvalém bydlišti a ve stanovené lhůtě 15 dnů od doručení podat odpor. V následném soudním řízení byste poté měla požadovat zpracování znaleckého posudku znalcem v oboru písmoznalectví, neboť se nejedná o Váš podpis.

V první fázi Vám skutečně mohou vzniknout náklady související s vedeným soudním řízením.  U soudu neúspěšná strana je však povinna uhradit úspěšné straně náklady za soudní řízení a právní zastoupení (ve Vašem případě by připadaly v úvahy zejména náklady na právní zastoupení a zpracování znaleckého posudku).

Děkuji za Váš dotaz a přeji pěkný den

Author: Mgr. Martin Čermák, advokát

Are you interested in our services?

Write to us or call us and we will be happy to provide you with more detailed information and arrange an appointment with you.

Contact us

Contact

Arrange with us an initial personal or online meeting with us (via a PC with a camera or a smartphone) at the phone number below, by email or via the contact form. We would like to meet you!

    You can park directly on Veveří Street near the office in the blue marked zones or around the corner on Sokolská Street. One hour of parking is free, and another half hour is charged at 15 crowns. To register, you can use the parking machine, which is located directly opposite the office, or you can tell us the registration number  of our car and we will take care of everything in the comfort of the office and for free.