Question

Majetkové vypořádání po rozvodu a povinnost hradit náklady řízení při uzavření smíru

23. 1. 2017

Dobrý den,

můj dotaz se týká majetkového vyrovnání po rozvodu. Nechala jsem si udělat odhad, půlka z odhadu byla 150 tisíc.  Panu …… to bylo málo, tak soudce určil soudního odhadce.

Kopírováno z e-mailu:

Velmi stručně a zjednodušeně řečeno, pan …… je přes všechny výhrady k posudku, které má, ochoten přistoupit na kompromisní dohodu v tom směru, že mu zaplatíte 180.000,– Kč a to 80.000,– Kč do jednoho měsíce, 100.000,– Kč formou měsíčních splátek po 5.000,– Kč. Dále požaduje, abyste uhradila soudní výlohy.

Chci se zeptat, jestli jsem povinna uhradit jeho soudní výlohy?

Dobrý den,

Váš dotaz je již velmi konkrétní a navazuje na soudní jednání. Takže je velmi obtížné ho komentovat bez bližší znalosti věci, listin a již učiněných kroků.

Podle toho jak věc popisujete, se však zřejmě bude jednat o nabídku ke smíru, tj. věc by v takovém případě mohla být rozhodnuta smírem, na kterém se účastníci soudního řízení dohodnou.

V rámci této dohody je třeba se dohodnout i na náhradě nákladů soudního řízení, tj. zda některá strana uhradí druhému účastníkovi náklady řízení či zda si náklady na právní zastoupení a soudní poplatek ponese každá ze stran sama. V rámci smírného vyřešení věci samozřejmě nemusíte souhlasit s podmínkou protistrany, která požaduje úhradu nákladů soudního řízení. V takovém případě však nemusí dojít k uzavření smíru. Záleží tedy na situaci, kdo má na uzavření smíru větší zájem.

Soud by v případě, že nebude uzavřen smír měl rozhodnout podle § 142 občanského soudního řádu, který stanoví, že účastníku, který měl ve věci plný úspěch, přizná soud náhradu nákladů potřebných k účelnému uplatňování nebo bránění práva proti účastníku, který ve věci úspěch neměl.

Doporučit lze alespoň jednorázovou konzultaci s advokátem pokud ho pro samotné řízení nemáte.

Děkuji za dotaz a přeji pěkný den

Author: Mgr. Martin Čermák, advokát

Are you interested in our services?

Write to us or call us and we will be happy to provide you with more detailed information and arrange an appointment with you.

Contact us

Contact

Arrange with us an initial personal or online meeting with us (via a PC with a camera or a smartphone) at the phone number below, by email or via the contact form. We would like to meet you!

    You can park directly on Veveří Street near the office in the blue marked zones or around the corner on Sokolská Street. One hour of parking is free, and another half hour is charged at 15 crowns. To register, you can use the parking machine, which is located directly opposite the office, or you can tell us the registration number  of our car and we will take care of everything in the comfort of the office and for free.