Question

Minimální mzda za pracovní dobu 7,5 hodin

2. 2. 2016

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat na dotaz ohledně minimální mzdy. Zaměstnavatel nám dal podepsat zvýšení minimální mzdy na částku 9300.- s tím, že máme pracovní dobu 7.5 hod. tj. částka 58.70. Chtěla bych se zeptat, jestli by nám neměl zaměstnavatel doplatit do výše minimální mzdy 9900.-. Invalidní nejsme. Děkuji

Dobrý den,

zákon č. 262/2006 Sb., zákoníku práce stanoví, že minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny za práci v základním pracovněprávním vztahu. Mzda, plat nebo odměna z dohody nesmí být nižší než minimální mzda. Výši základní sazby minimální mzdy a podmínky pro poskytování minimální mzdy stanoví vláda nařízením, a to zpravidla s účinností od počátku kalendářního roku s přihlédnutím k vývoji mezd a spotřebitelských cen.

Výše minimální mzdy je stanovena v Nařízení vlády č. 567/2006 Sb. o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí (dále jen „o minimální mzdě).

Aktuálně k dnešnímu dni činí dle § 2 nařízení vlády č. 567/2006 Sb. o minimální mzdě stanovena základní sazba minimální mzdy pro týdenní pracovní dobu 40 hodin částku 58,70 Kč za hodinu nebo 9900,- Kč měsíčně.

Tato sazba 9900,- Kč měsíčně je však stanovena jako minimální pro pracovní dobu 40 hodin týdně, tj. 8 hodin denně (respektive 8,5 hodin denně s připočtením 30 minutové přestávky na jídlo a oddech). Jak uvádíte Vaše pracovní doba činí 7,5 hodin denně (zřejmě 7 hodin s připočtením 30 minutové přestávky na jídlo a oddech), ale po přepočtení na hodiny činí 58,70 Kč/hodina, což je správná výše základní minimální mzdy.

Zaměstnancům však náleží dle § 112 zákona č . 262/2006 Sb., zákoníku práce mzda zaručená, tj. minimální mzda, kterou může zaměstnanec dostat s ohledem na její složitost, namáhavost a odpovědnost.

Zaručená mzda je odstupňována dle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce do osmi skupin prací. Kdy pro první skupinu prací je nejnižší zaručená mzda aktuálně 58,70 Kč za hodinu až po osmou skupinu prací, kdy je nejnižší úroveň zaručené mzdy aktuálně stanovena na částku 117,40 Kč za hodinu.

Popis jednotlivých skupin zaručené mzdy včetně konkrétních příkladů naleznete v příloze Nařízení vlády č. 567/2006 Sb. o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém

Děkuji za dotaz a přeji pěkný den

Author: Mgr. Martin Čermák, advokát

Are you interested in our services?

Write to us or call us and we will be happy to provide you with more detailed information and arrange an appointment with you.

Contact us

Contact

Arrange with us an initial personal or online meeting with us (via a PC with a camera or a smartphone) at the phone number below, by email or via the contact form. We would like to meet you!

    You can park directly on Veveří Street near the office in the blue marked zones or around the corner on Sokolská Street. One hour of parking is free, and another half hour is charged at 15 crowns. To register, you can use the parking machine, which is located directly opposite the office, or you can tell us the registration number  of our car and we will take care of everything in the comfort of the office and for free.