Question

Překážky v práci na straně zaměstnavatele z důvodu částečné nezaměstnanosti a prodloužení zkušební doby

25. 5. 2020

Dobrý den,

měl bych dotaz týkající se překážky na straně zaměstnavatele a zkušební doby.

Podle zákoníku práce existuje možnost kdy se zkušební doba prodlužuje  a to v případě překážky na straně zaměstnavatele § 35 odstavec 4.

„Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.“

 

Momentálně jsem doma kvůli aktuální situaci s COVID-19  a dle zaměstnavatele je důvodem tzv. částečné nezaměstnanosti  §209 ZP.

Jelikož tato situace nastala 8 dní před skončením zkušební doby – rozumím tomu správně, že se mi o těchto 8 dnů zkušební doba prodlužuje po ukončení překážky a nastoupení do zaměstnání ?

Děkuji za vysvětleni

Dobrý den,

účelem zkušební doby je vyzkoušet zda zaměstnavateli a zaměstnanci vzájemný pracovněprávní vztah vyhovuje.

Aby byl účel zkušební doby naplněn, tak jak správně uvádíte § 35 odst. 4 zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, stanoví, že se zkušební doba prodlužuje o celodenní překážky v práci (na straně zaměstnavatele i zaměstnance),  pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené.

 

Zkušební doba se tedy zásadně prodlužuje o dobu trvání celodenních překážek v práci a celodenní dovolené, které existovaly ve zkušební době, a to v případě, kdy překážka v práci nebo čerpání dovolené skončí ještě do uplynutí sjednané zkušební doby, dojde k prodloužení od prvního dne následujícího po uplynutí sjednané zkušební doby, a v případě, že překážka v práci nebo dovolená skončí teprve po uplynutí sjednané zkušební doby, prodlužuje se sjednaná zkušební doba od prvního dne následujícího po odpadnutí této překážky v práci nebo po skončení čerpání dovolené.

Tedy, ano, pokud před vznikem celodenních překážek v práci na straně zaměstnavatele zbývalo 8 dní zkušební doby, poběží zkušební doba ještě 8 dní po odpadnutí těchto překážek.

Děkuji za dotaz a přeji pěkný den

Author: Mgr. Martin Čermák, advokát

Are you interested in our services?

Write to us or call us and we will be happy to provide you with more detailed information and arrange an appointment with you.

Contact us

Contact

Arrange with us an initial personal or online meeting with us (via a PC with a camera or a smartphone) at the phone number below, by email or via the contact form. We would like to meet you!

    You can park directly on Veveří Street near the office in the blue marked zones or around the corner on Sokolská Street. One hour of parking is free, and another half hour is charged at 15 crowns. To register, you can use the parking machine, which is located directly opposite the office, or you can tell us the registration number  of our car and we will take care of everything in the comfort of the office and for free.