Question

Vnosy a investice do výlučného majetku manžela

1. 3. 2016

Dobrý den,

koupil jsem dum na hypotéku za svobodna a postupně jsme ho společně zpravovali.Zhruba před dvěma lety jsme se vzali a manželka si vzala půjčku 30.000 na dokončení rekonstrukce. Ted se chce rozvést a mně by zajímalo jestli má nárok na polovinu domu.

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

finanční vnosy do majetku partnera za svobodna mohou být posouzeny jako půjčka nebo dar. Pokud by se jednalo o půjčku, tak ta se promlčí ve lhůtě 3 let ode dne následujícího po dni, kdy věřitel mohl poprvé požádat o vrácení půjčky.

Půjčka manželky po uzavření manželství (v případě, že nebylo notářským zápisem zúženo společné jmění manželů) je již brána jako společná investice, tj. vynaložení společných prostředků ze společného jmění manželů na výlučný majetek jednoho z manželů.

Author: Mgr. Martin Čermák, advokát

Are you interested in our services?

Write to us or call us and we will be happy to provide you with more detailed information and arrange an appointment with you.

Contact us

Contact

Arrange with us an initial personal or online meeting with us (via a PC with a camera or a smartphone) at the phone number below, by email or via the contact form. We would like to meet you!

    You can park directly on Veveří Street near the office in the blue marked zones or around the corner on Sokolská Street. One hour of parking is free, and another half hour is charged at 15 crowns. To register, you can use the parking machine, which is located directly opposite the office, or you can tell us the registration number  of our car and we will take care of everything in the comfort of the office and for free.