Question

Vystěhování dítěte, které se nepodílí na nákladech domácnosti

17. 4. 2020

Dobrý den,

prosím o radu jak řešit problém s dcerou, která nechodí do práce a nechce se odstěhovat. Nepodílí se na nákladech na provoz domácnosti.

Tento problém trvá několik let. Pořád jsme doufali, že se umoudří, začne si hledat práci a osamostatní se,ale nestalo se. Dcera se několik let snažila uživit finančním poradenstvím,ale nedařilo se jí. Pak s tím skončila, ale práci si nehledala a je zalezlá doma a nic nedělá.

Dobrý den,

vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do chvíle, kdy se “dítě” (ve Vašem případě již zletilé) není schopno samo živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole. 
 
Pokud je však studium Vaší dcery již ukončeno a “dítěti” nic nebrání  v zahájení vlastní výdělečné činnosti, rodiče ho dále živit nemusí a nemusí mu tak ani zajišťovat ubytování.  
 
Vzhledem k tomu, že dcera využívá Váš byt, měla by se skutečně podílet minimálně na nákladech na provoz domácnosti. 
 
V případě, že byste již nechtěli, aby dcera byt užívala a vystěhovala se – vzhledem k tomu, že vlastnické či užívací právo máte k předmětnému bytu zřejmě Vy – můžete rozhodnout o tom, že si již nepřejete, aby dcera bez hrazení jakýchkoliv nákladů nadále tento byt užívala (tedy zakážete ji užívací právo, které odvozuje pouze od Vašeho souhlasu) a v případě, že by se dobrovolně nevystěhovala tak by Vám zřejmě nezbývalo nic jiného než se obrátit s žalobou na vyklizení na soud. 
 
Samozřejmě si plně uvědomuji, že se jedná o Vaší dceru a podat žalobu či dokonce následně exekučně dceru vystěhovat by bylo pro Vás velmi nepříjemné a pro rodinné vztahy fatální řešení, nicméně dcera by určitě měla vědět, že není možné využívat svých rodičů a nijak se nepodílet na nákladech domácnosti.
 
Děkuji Vám za dotaz a přeji hezký den

Author: Mgr. Martin Čermák, advokát

Are you interested in our services?

Write to us or call us and we will be happy to provide you with more detailed information and arrange an appointment with you.

Contact us

Contact

Arrange with us an initial personal or online meeting with us (via a PC with a camera or a smartphone) at the phone number below, by email or via the contact form. We would like to meet you!

    You can park directly on Veveří Street near the office in the blue marked zones or around the corner on Sokolská Street. One hour of parking is free, and another half hour is charged at 15 crowns. To register, you can use the parking machine, which is located directly opposite the office, or you can tell us the registration number  of our car and we will take care of everything in the comfort of the office and for free.