Question

Zrušení jednoho z míst výkonu práce a odmítnutí výkonu práce v jiném místě

2. 6. 2022

Dobrý den,

u zaměstnavatele pracuji jako servisní reklamační technik více jak 10 let , dodatkem ke smlouvě ze dne 1.1.22 bylo určeno jako místo výkonu práce Brno a V.Bíteš , s čímž jsem souhlasil , nyní kdy bylo zrušeno místo výkonu místo V.Bíteš mám být převeden na práci v místě Prostějov a Brno .

S touto změnou nesouhlasím , zajímá mě zda nejde u zaměstnavatele o organizační změnu a zda v tomto případě mám právo na ukončení pracovního poměru s odstupným .

děkuji za pomoc

Dobrý den,

místo výkonu práce je dle § 34 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce,  základní náležitostí pracovní smlouvy. Pracovní smlouva je dvoustranné právní jednání a základní náležitost, kterou je dohoda o místě výkonu práce nelze jednostranně změnit.

Dle § 43 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, přeložit zaměstnance k výkonu práce do jiného místa, než bylo sjednáno v pracovní smlouvě, je možné pouze s jeho souhlasem a v rámci zaměstnavatele, pokud to nezbytně vyžaduje jeho provozní potřeba.

Z uvedeného vyplývá, že v případě, že Vám zaměstnavatel nemůže z organizačních důvodů (např. pro zrušení provozovny) přidělovat práci ve V. Bíteši, nemůže Vám ji bez Vašeho souhlasu namísto toho přidělovat v Prostějově. Naopak zaměstnavatel Vám nadále může přidělovat práci v místě výkonu práce v Brně.

Právo na ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele organizačních důvodů nemáte (ostatně k výpovědi zaměstnavatele nelze donutit), ale máte právo odmítnout výkon práce v místě, který není sjednán ve smlouvě (pokud se samozřejmě nejedná o pracovní cestu). 

Děkuji za dotaz a přeji hezký den. 

Author: Mgr. Martin Čermák, advokát

Are you interested in our services?

Write to us or call us and we will be happy to provide you with more detailed information and arrange an appointment with you.

Contact us

Contact

Arrange with us an initial personal or online meeting with us (via a PC with a camera or a smartphone) at the phone number below, by email or via the contact form. We would like to meet you!

    You can park directly on Veveří Street near the office in the blue marked zones or around the corner on Sokolská Street. One hour of parking is free, and another half hour is charged at 15 crowns. To register, you can use the parking machine, which is located directly opposite the office, or you can tell us the registration number  of our car and we will take care of everything in the comfort of the office and for free.